Z dílny

     Při své činnosti se zabývám jak vlastní tvorbou, tak i prací na zákázku. Vyřezávám jak podle předloženého originálu, tak i podle fotografií, obrázků či náčrtku. Nejčastěji zpracovávaným materiálem je vysušené lipové dřevo a dřevo olše. Nabízím dřevořezby převážně z oblasti heraldiky (rodové či městské erby), dekorečních předmětů či řezbovaných basreliéfů (dřevěné obrazy). Bohužel nezpracovávám díla velkých rozměrů a miniatury (např. šperky). 

     V oblasti povrchových úprav pracuji s různými odstíny mořidel, laky, včelím voskem a lněným olejem. Na přání zákazníka lze volit i jiné možnosti. 



... a tak nějak to vzniká ... :D

Něco informací

Lípa


Mezi bělovým a jádrovým dřevem není žádný rozdíl. Obě mají těsně po pokácení krémově bílou barvu, která se po usušení mění na světle hnědou. Dřevo má přímý průběh vláken, jemnou, stejnoměrnou texturu a je měkké, spíše málo pevné, s charakteristickou nakyslou vůní a bez barevného odstínění.

Hustota lípy evropské se po usušení pohybuje kolem 540kg/m³. Má jen se slabou tendenci k tvarovým deformacím. Při použití vykazuje střední tvarovou stabilitu. Dřevo má nízkou až střední pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a rázovou houževnatost a špatně se ohýbá. Lze jej opracovat ručně i strojně, ale pro docílení hladkého povrchu je třeba použít velmi tenké břity. Dobře se stlouká hřebíky i lepí, lze jej mořit a lakovat do velmi pěkné povrchové úpravy. Bělové dřevo je náchylné k poškození červotočem. Jádrové dřevo snadno podléhá zkáze, ale je impregnovatelné. Lipové dřevo odolává popraskáni v jakémkoli směru řezu a je ideální zejména pro řezbářství 


https://prace-se-drevem.spibi.cz/Drevo-Druhy-Lipa.html

Olše


Mezi bělovým a jádrovým dřevem jsou jen nepatrné rozdíly v barvě, obecně platí, že dřevo olše je nevýrazné, bez lesku, čerstvě po řezané má jasnou oranžovohnědou barvu, která se zráním mění na světle načervenale hnědou, s tmavými proužky v místech širokých paprsků. Dřevo je rovnovláknité, s výjimkou míst kolem suků, a s jemnou texturou. 

Jádrové dřevo je střední hustoty, rychle a dobře schne a má hustotu kolem 530kq/m³. Snadno se strojně opracovává - za předpokladu, že jsou řezné plochy neustále udržovány ostré; dřevo otupuje břity nástrojů jen mírně. Olše má nízkou pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, střední pevnost v tlaku a velmi nízkou tuhost, která umožňuje středně dobrou ohebnost. Lze jej mořit a lakovat. Bělové dřevo je náchylné k poškození červotočem. Dřevo není trvanlivé, ale lze je impregnovat. Olše je používána k řezbářským a truhlářským pracím pro domácnost Sukovité, pokroucené kmeny jsou v Japonsku vysoce ceněny jako materiál pro umělecké skulptury a umělecké řezbářství.

https://prace-se-drevem.spibi.cz/Drevo-Druhy-Olse.html


Moření 

Používám převážně lihová nebo vodová mořidla. Lihová mořidla se prodávají jako hotové výrobky, vodová v prášku, který se musí nejdřív rozpustit ve vodě.  Práce s lihovými mořidly je jednodušší, vodová mořidla jsou levnější, poskytují více možností namíchat ten správný odstín. Jsou nezastupitelná, pokud se na mořenou plochu bude nanášet šelak. Ten, sám ředěný lihem, může na lihových mořidlech udělat skvrny.  Konečný barevný efekt je vidět až po zaschnutí a konečné povrchové úpravě. Mořidlo zanechává dřevu původní kresbu a strukturu, dřevo nijak nechrání. Je vhodné pouze pro vnitřní použití, nebo pro napodobení jiného dřeva (například exotického mahagonu či teaku).

 

Bezbarvé laky

Zanechává dřevu přirozenou strukturu i barvu a zároveň jej i chrání. Lze použít matných i lesklých laků.

Vosky


Napouštění dřeva voskováním patři vůbec k nejstarším známým povrchovým úpravám. Vosk proniká hluboko do dřeva a tvoří ochrannou vrstvu. Jako přírodní produkt poskytuje dřevu nádhernou a přirozenou barvu a vytváří ochranný film. Včelí vosk je vysoce ceněný pro své vodoodpudivé vlastnosti a jen malou propustnost vodních par. Je tak ideálním ochranným a konzervačním prostředkem. V průběhu staletí ukázal stálost svého chemického složení, díky němuž jeho fyzikální vlastnosti zůstávají neměnné. Používám včelí vosk rozpuštěný v terpentýnové silici nebo benzínu.

Oleje


Napuštění povrchu olejem je známo po celá staletí. Přírodní oleje jsou tou nejlepší ekologickou volbou zdravého ošetření veškerých dřevěných povrchů. Povrch zcela neuzavřou, takže dřevo může dýchat. Každé napuštění dřeva olejem krásně vyzdvihne jeho kresbu, ale více či méně posune jeho barevný odstín. Zvýrazňuje kresbu dřeva, zpevňuje povrch, chrání před vlhkostí a špínou, snadno se nanáší a udržuje. Lněný olej po čase dává dřevu krásnou jantarovou barvu.  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky